MFFA Animafest Gdańsk

Gdański festiwal animacji to pokazy najświeższych filmów animowanych z całego świata. Na Festiwalu jak co roku obejrzeć będzie można animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie. Na festiwalu pojawią się pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów.

Festiwal odbywa się w sumie od 12 lat. Przez pierwsze trzy lata jako Międzynarodowy Dzień Animacji a od 2015 roku jako pełnowymiarowy festiwal.

Na widzów czekać będą projekcje prawie 100 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych z całego świata, w tym ekranizacje bajek dla najmłodszych oraz pokazy wyłączenie dla dorosłych widzów. Filmy konkursowe podzielone zostały na siedem pasm tematycznych, w tym nowość z ubiegłego roku, czyli sekcja „Go Green – Eko Animacje”. Festiwal odbędzie się w dawnym Kinie Watra oraz w Kunszcie Wodnym, nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.

Gdański festiwal animacji to pokazy najświeższych filmów animowanych z całego świata. Na Festiwalu jak co roku obejrzeć będzie można animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która przez powszechność technik komputerowych odchodzi powoli w zapomnienie. Na festiwalu pojawią się pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów.

– W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Festiwalu.