LEGENDARNY ZDOBYWCA OSCARA HAYAO MIYAZAKI, WSPÓŁZAŁOŻYCIEL SŁYNNEGO JAPOŃSKIEGO STUDIA GHIBLI, TWÓRCA TAKICH ANIME JAK SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW, KSIĘŻNICZKA MONONOKE CZY MÓJ SĄSIAD TOTORO PO 10 LATACH POWRACA Z FILMEM CHŁOPIEC I CZAPLA – WYCZEKIWANĄ PRZEZ WIDZÓW NA CAŁYM ŚWIECIE, ZARAZ PO PREMIERZE OKRZYKNIĘTĄ ARCYDZIEŁEM, PRZEJMUJĄCĄ I PONADCZASOWĄ OPOWIEŚCIĄ O DORASTANIU, STRACIE I MIŁOŚCI.

Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń.

Chłopiec i czapla, z autobiograficznymi wątkami z młodości reżysera, uznawany jest za jeden z najwybitniejszych wizualnie filmów Miyazakiego. Anime, którego światowa premiera odbyła się 7 września tego roku na Toronto International Film Festival, zostało wyprodukowane przez współzałożyciela Studia Ghibli Toshio Suzuki, a muzykę do niej skomponował wieloletni współpracownik Miyazakiego Joe Hisaishi.

reż. Hayao Miyazaki
Japonia 2023 / 124’
język japoński
napisy polskie

Na pokaz obowiązują osobne bilety w cenie 30 zł (pokaz specjalny)

Nie obowiązują karnety, akredytacje oraz zaproszenia na cały festiwal