[:pl]Jeszcze dzień życia[:]

[:pl]

[row class=”row”]
[col class=”col-sm-offset-0 col-sm-4″]

Jeszcze dzień życia
reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Polska, Hiszpania, 2018
84 min

Język filmu:
polski

Kategoria wiekowa: 15+

[/col]
[col class=”col-sm-offset-0 col-sm-8″]

“Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, gdzie linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Inspiracją tej pełnometrażowej animacji z elementami dokumentu jest książka Kapuścińskiego “Jeszcze dzień życia”. Zgodnie z literackim pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z reporterem w 1975 r. od wizyty w Luandzie, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. Tuż przed ogłoszeniem niepodległości o władzę w nowo utworzonej republice walczą skonfliktowane ze sobą grupy angolańskiego ruchu wyzwoleńczego. Kapuściński decyduje się na niebezpieczną wyprawę na wojenny front…

[divider height=”1″ margin_top=”20″ margin_bottom=”20″]

Spotkanie po filmie z Wojciechem Jagielskim

[divider height=”1″ margin_top=”20″ margin_bottom=”20″]

Zapraszamy po projekcji filmu na spotkanie z wybitnym pisarzem, dziennikarzem oraz reporterem wojennym Wojciechem Jagielskim. Spotkanie i dyskusję na temat filmu, twórczości Ryszarda Kapuścińskiego oraz zawodu reportera wojennego poprowadzi dziennikarka filmowa Magdalena Felis.

Projekcja filmu odbędzie się w sobotę, 9 listopada o godz. 15:35 w Kinie Watra, natomiast samo spotkanie na które wstęp jest wolny o godz. 17.15 w znajdującym się nieopodal kina Instytucie Kultury Miejskiej (Na spotkanie zapraszamy niezależnie od filmu).


Wojciech Jagielski – Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w Gazecie Wyborczej, przez dziesięć – w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych. Laureat wielu nagród. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”. Od 2017 r. dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.


W kontekście filmu “Jeszcze dzień życia” oraz samego spotkania i dyskusji zostanie zaprezentowany film “Walc z Baszirem” w reżyserii Ari Folmana, którego projekcja odbędzie się dzień wcześniej, tj. w piątek 8 listopada o godz. 18.00 w kinie Watra.

[/col]
[/row][:]