[:pl]Filmy pełnometrażowe dla widza w każdym wieku[:]

[:pl]Filmy pełnometrażowe na gdańskim festiwalu to przede wszystkim kino europejskie jak i kooprodukcje z całego świata, które powstają co roku w innych niż hollywoodzkie wytwórnie i nierzadko goszczą na ekranach polskich kin tylko przez krótki moment.

W programie 5. edycji festiwalu (2019) zaprezentujemy poniższe produkcje, które kierowane są dla widzów w każdym wieku – zarówno dzieci jak i dorosłych:

[row class=”row”]
[col class=”col-sm-6″]

Jakub, Mimmi i gadające psy (przedpremierowo), reż. Edmunds Jansons, Łotwa, Polska, 2019, 70 min, uwaga zmiana: film zostanie zaprezentowany z pełnym polskim dubbingiem

10-letni Jakub, nie mając na to ochoty, spędza tydzień na przedmieściach Rygi u charakternej kuzynki Mimmi i jej taty. Dziewczynka daje odczuć kuzynowi, że za nim nie przepada. Jakub szybko znajduje jednak niezwykłych przyjaciół – poznaje gang gadających psów. Gdy w końcu udaje mu się porozumieć z kuzynką, pojawia się kolejne wyzwanie – do ulubionego parku Mimmi wkraczają buldożery. Na domiar złego jeden z psów zostaje uprowadzony. Dzieci i zwierzęta zwierają szyki, by uratować zielone miejsce i odnaleźć zaginionego czworonoga.

 

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (przedpremierowo), reż. Lorenzo Mattotti, Włochy, Francja, 2019, 82 min, uwaga zmiana: film zostanie zaprezentowany z pełnym polskim dubbingiem + angielskie napisy

Wędrowny opowiadacz i jego mała asystentka spotykają w jaskini starego niedźwiedzia. Opowiadają mu historię słynnej inwazji jego braci na Sycylię. A było to tak: stado niedźwiedzi, pod przywództwem swojego króla, wyrusza na poszukiwanie  porwanego przez ludzi królewskiego syna. Zwierzęta trafiają do ludzkiej krainy, która nie jest im przyjazna. Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić? Film jest barwną i fantazyjną animacją o tożsamości, dostrzeżoną m.in. na tegorocznym festiwalu w Cannes, gdzie miał swoją premierę.

 

Gordon i Paddy, reż. Linda Hambäck, Szwecja, 2017, 62 min, film z polskim dubbingiem

Ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów. “Jest jedno prawo lasu” – mówi komisarz – “Bycie miłym jest legalne. Bycie niemiłym nie” i prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Wkrótce, gdy ta dowiedzie swoich umiejętności, mianuje ją swoim następcą. Niestety nowe wyzwanie może Paddy przerosnąć. Czy uda im się schwytać winnych przestępstw w lesie?

[/col]

[col class=”col-sm-6″]

Basia 3 (premiera), reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska, 2019, 50 min, film z polskim dubbingiem + spotkanie z twórcami

Trzecia odsłona przygód ulubienicy przedszkolaków, znanej wielbicielom kultowej serii książek. W kolejnych czterech epizodach Basia, z właściwym sobie urokiem i energią, stawia czoła wyzwaniom codzienności: zmaga się z domowym bałaganem, radzi sobie z kolejnymi obowiązkami, nawiązuje nowe przyjaźnie i przygotowuje się do Świąt. Basia jest bohaterką każdego przedszkolaka – to zwykła dziewczynka i jej codzienne historie. Ta 5-latka nie tylko uczy się świata wokół siebie, ale też go kształtuje. Rodzicom pozwala spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy i ma pozytywny wpływ na przyjaciół w przedszkolu. Wszystko to sprawia, że Basia, choć nieidealna, ma moc zmieniania świata na lepsze.

 

Superagentka, reż. Karla von Bengtson, Dania, 2017, 77 min, film z polskim dubbingiem

Spódnica, marynarka, krawat, kapelusz z szerokim rondem – od razu widać, że Agathe-Christine jest detektywem. Gdy przeprowadza się z rodziną do nowego miasta, natychmiast zakłada biuro detektywistyczne, a w lokalnym sklepiku dostaje pierwsze prawdziwe zlecenie: ma siedem dni na odkrycie, kto dokonuje drobnych kradzieży. Od razu ma podejrzanego! Jest pewna, że to Vincent – wiecznie naburmuszony i tajemniczy chłopiec z sąsiedztwa. Ale czasem pozory mylą, a pierwszy trop nie musi być tym właściwym. Czy detektywistyczna zagadka może być okazją do zdobycia prawdziwego przyjaciela?

 

Obejrzyj to jeszcze raz: Mirai, reż. Mamoru Hosoda, Japonia, 2018, 100 min, film z polskim dubbingiem

Rozpieszczonego Kuna czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawia się młodsza siostrzyczka – Mirai, na której koncentruje się uwaga rodziców. Niedługo potem chłopiec odkrywa tajemniczy ogród, w którym przenosi się w czasie i spotyka starszą wersję siostry.

[/col][/row][:]