Idea festiwalu
W dniach 27-30 grudnia 2020 Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach szóstej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych oraz spotkania z gośćmi. W tym roku ze względu na pandemię wszystkie wydarzenia odbędą się online.
Chociaż wszystkie najważniejsze punkty programu odbędą się w dniach 27-30 grudnia, to widzowie festiwalu już od 21 grudnia będą mogli uczestniczyć w pierwszych pokazach konkursu krótkich metraży. Natomiast późną wiosną 2021 organizatorzy festiwalu planują pokazy w przestrzeniach plenerowych Gdańska, w momencie kiedy zostanie przywrócona możliwość działalności kin, w tym kin plenerowych i samochodowych.
Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. filmów z całego świata z czego komisja selekcyjna wybrała aż 80 tytułów. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo a najlepsze z nich wybierze publiczność, głosując po każdym bloków konkursowym.
W programie festiwalu znalazły się również pokazy specjalne filmów przedpremierowych „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, który kilka dni temu wygrał Festiwal w Gdyni a światową premierę miał na festiwalu w Berlinie oraz prezentowana na zeszłorocznym festiwalu Annecy francuska „Podróż księcia”.
Tegoroczną festiwalową selekcję uzupełni Panorama,, w której widzowie będą mogli ponownie obejrzeć najlepsze autorskie animacje pełnometrażowe z poprzednich edycji festiwalu. W tym „Czerwony żółw” Michaela Dudoka de Wita, „Luise nad morzem” Jeana-François Laguionie i „Dziewczynę bez rąk” Sébastiena Laudenbacha.
– W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa festiwalu.
Dla najmłodszych widzów, poza pokazami przygotowano jak zawsze warsztaty animacji. W tym roku również w wersji online we współpracy z organizatorami projektu NiemeNieme.pl. Dzieci wraz z rodzicami m.in. nauczą się jak zrobić prostą animację poklatkową w domu.
W ramach festiwalu odbędą się również spotkania online z twórcami: Mariuszem Wilczyńskim, twórcą filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Ancą Damian, autorką „Maronia – psia opowieść” oraz twórcami powstającej animowanej ekranizacji „Chłopów” reżyserką Dorotą Kobielą, producentem Seanem Bobbittem oraz autorem muzyki Łukaszem L.U.C. Rostowskim.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska oraz środków Województwa Pomorskiego.