[:pl]6. Edycja festiwalu W 2020 w całości online[:en]2020 Edtion[:]

1024 682 Animafest Gdańsk

[:pl]

W dniach 18-30 grudnia 2020 Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach szóstej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych oraz spotkania z gośćmi. Festiwal jak zawsze zaprezentuje filmy animowane nie tylko dla dzieci.

Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. filmów z całego świata z czego komisja selekcyjna wybrała aż 80 tytułów. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo a najlepsze z nich wybierze gdańska publiczność, głosując po każdym bloków konkursowym.

– W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie – dodaje Anna Kądziela-Grubman.

 Dla najmłodszych widzów, poza pokazami przygotowano jak zawsze warsztaty animacji. W tym roku również w wersji online.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival czy Kino na Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska oraz środków Województwa Pomorskiego.

[:en]2020 Edition will launch as online film festival due to pandemic restrictions and closed cinemas in Poland. This year event will take place 18-30.12.2020. More info and official selection list coming soon.[:]